Kašpárkova podzimní sklizeň

V neděli 19. 10. jsme zažili  příjemného podzimního odpoledne na dopravním hřišti v Mělníku – Mlazicích.  Celkem 73 dětí si mohlo zasoutěžit na 6 připravených stanovištích, kde na ně čekala zábava inspirovaná podzimem – poznávačka zeleniny, bramborová a jablková razítka, bramborový golf, hod bramborou nebo skákání v pytli od brambor.

Součastí odpoledne byla i soutěž o nejlepší jablečný moučník, díky patří všem soutěžícím, nakonec vyhrál Obrácený jablečný koláč. Recept na přání účastníků uvádíme .

recept na výherní – Obrácený jablečný koláč – recept z webu Dity P.
200 g másla
150 g krupicového cukru
4–5 větších kyselejších jablek, např. Granny Smith, oloupaných, zbavených jádřinců a nakrájených, každé na 6 dílků
vanilková zmrzlina k podávání
Na těsto:
110 g másla, změklého
150 g krupicového cukru
1½ lžičky vanilkového extraktu
2 velká vejce
220 g zakysané smetany
220 g hladké mouky
1½ lžičky kypřicího prášku do pečiva
1 lžička soli
½ lžičky skořice
1 kyselejší jablko, např. Granny Smith, oloupané, zbavené jádřince a nasekané na kousky

POSTUP PŘÍPRAVY

1. Předehřeju troubu na 190 °C. V těžké, nejlépe litinové pánvi o průměru 23 cm, kterou je možné dát do trouby, rozpustím na mírném ohni máslo. Přisypu cukr a nechám ho asi 5 minut karamelizovat. Pak do pánve naskládám dílky jablek tak, aby se nedotýkaly. Jablka nechám pomalu karamelizovat a mezitím si udělám těsto.

2. V míse šlehám máslo a cukr, až je směs světlá a nadýchaná. Přimíchám vanilkový extrakt a vejce. Přidám zakysanou smetanu a vše důkladně promíchám. Po částech přisypu mouku prosátou s kypřicím práškem, sůl, skořici a vše promíchám. Nakonec opatrně vmíchám i nasekané jablko.

3. Pánev stáhnu z plotny. Lžící navrstvím těsto na jablka a rovnoměrně ho rozetřu. Pánev dám do trouby a peču 30–35 minut, až je koláč zlatohnědý. Upečený koláč nechám asi 5 minut chladnout, pak pánev zakryju talířem, obrátím ji a koláč vyklopím na talíř. Nejraději ho mám s kopečkem vanilkové zmrzliny.

Díky všem dobrovolníkům, kdo pomohli toto krásné a pohodové odpoledne realizovat, Pekařství Paul za věnování pecenu chleba pro výherce soutěže a Školnímu statku Mělník za věnování 2 pytlů brambor, které si všichni upekli v připraveném ohni.

Reportáž na Mělníček TV zde

 

Publikoval/publikovala • 20. Říj, 2014 • Kategorie: Aktuality, Fotogalerie